ZMENY – Prírastok do rodiny

ZMENY – Prírastok do rodiny

 

Zmena je nevyhnutnou súčasťou života každého z nás  - nový domov, nový partner, či prírastok do rodiny. Nemali by sme však pri týchto zmenách zabúdať na našich psíkov – zmeny ovplyvňujú aj chlpáčov. Psy síce nevedia, aká je naša situácia, no rozhodne vedia a cítia, že naša energia sa zmenila.

Havkáči sú s nami v takom súzvuku, že vedia,  že sa deje niečo nezvyčajné, keď je na ceste bábätko. Budúci rodičia sú zvyčajne plní obáv  a psy to vycítia. Jednou z obáv je aj to, ako ich pes zvládne prítomnosť  malého bábätka.

prirastok2

Ponúkame vám zopár tipov na hladký prechod  a prípravu vášho psa i domácnosti na nový prírastok do rodiny:

  1. Sústreďte sa na vedenie. Využite čas 9 mesiacov na to, aby ste si určili pravidlá a hranice pre život s novým bábätkom. Dbajte na posilnenie svojej pozície vodcu svorky  a udržujte psíka v stave pokojnej, submisívnej energie.

  2. Uvedomujte si svoju energiu. Tehotenstvo ovplyvní celú domácnosť. Možno pociťujete vzrušenie, radosť, ale aj úzkosť a obavy – psík je odrazom vašich emócií.

  3. Než si prinesiete bábätko domov, uveďte do domácnosti predmet s vôňou bábätka – napr. deku. Počas tohto cvičenia je dôležité, aby ste stanovili hranice. Vyzvite psa, aby z diaľky oňuchal predmet, ktorý držíte v ruke. Tým svojmu psovi dáte najavo, že predmet je váš, až potom mu dajte povolenie oňuchať predmet samotný. Pes tak pochopí, že predmet patrí vám a že v jeho blízkosti bude musieť dodržiavať pravidlá. Takto začína proces vytvárania rešpektu voči bábätku.

  4. Stanovte si pravidlá pre detskú izbu. Odporúčame začať tým ,že psík nebude mať dovolený vstup do detskej izby. Cvičte psa, aby chápal, že existuje neviditeľná bariéra, ktorú nesmie prekročiť bez vášho dovolenia. Pes už bude zvyknutý na vôňu bábätka  a preto je menej pravdepodobné, že pravidlo poruší.  Nakoniec môžete psíkovi dovoliť, aby skúmal predmety v izbe pod vašim dohľadom. Aktivitu zopakujte niekoľkokrát pred príchodom bábätka do domácnosti.

  5. Majte kontrolu nad zoznámením sa s bábätkom. Než sa váš pes s bábätkom stretne prvýkrát, vezmite ho na dlhú prechádzku , aby vyčerpal svoju energiu. Pri návrate domov psa nevpustite dnu bez toho, aby bol v submisívnom stave. Pes by mal mať dovolené bábätko oňuchať, ale musí rešpektovať vzdialenosť – počas prvého stretnutia nedovoľte psíkovi blízky kontakt. Postupne pes môže ísť čoraz bližšie, ale iba za predpokladu, že je v pokojnom stave. Ak psík prejavuje akékoľvek známky rozrušenia, zoznamovanie ukončite a skúste to neskôr.

    prirasttok1

    Nové bábätko môže byť náročné a preto je dôležité nájsť si čas aj na vášho chlpáča. Stačí, keď zachováte každodenný režim prechádzok a kŕmenia. Psík nevyžaduje špeciálnu pozornosť, aby sa cítil ľúbený, ale vieme mu pomôcť pri tejto zmene cítiť sa bezpečne a uvoľnene , napriek všetkej pozornosti, ktorá sa bábätku dostáva.

 

Spracovala : KF

Zdroj:  Cesar Millan - Krátka príručka pre majiteľa šťastného psíka (2013)