Tip na výlet č.2 - Vysoká

Karpaty v sebe ukrývajú bohaté prírodne rozhľadne, odkiaľ vidieť ďaleké obzory. Vždy nás lákalo pozerať sa na svet, v ktorom žijeme z iného uhla pohľadu a preto sme sa po Zárubách rozhodli navštíviť aj VYSOKÚ.

Cesta na vrchol začína v dedinke Kuchyňa. V obci nájdete vodnú nádrž, do ktorej ústi malebný potôčik Malina. Radi by sme vám odporučili romantickú prechádzku po drevenom chodníku, no už niekoľko sezón je most na viacerých miestach preborený a nie je možné prejsť ho celý.

Pre tých náročnejších je pripravená modrá turistická trasa zo začiatkom na hlavnej obecnej tepne, ktorá vás vyvedie z dedinky priamo na prvé lúky očarujúce svojou rozmanitosťou v každom ročnom období. Prvou zastávkou je stará horáreň Vývrat v údoli. Pri horárni je posledné možné miesto, kde sa dá odstaviť auto. Ak plánujete začať svoj výlet tu, ušetrili ste si cca 30 min cesty z Kuchyne. :)

Začína sa prvé stúpanie lesom. Smerom nahor nájdete pozostatky železnice uprostred ničoho. Kedysi slúžila na odvoz kameňa a dreva z oblasti. Cestička pokračuje popod listnaté stromy, ktoré práve na jeseň vedia zlákať nezbedných turistov mimo chodník, no označenie trasy a vytúžený vrchol je vidieť už z diaľky a preto sa nikto nemusí báť, že zablúdi.

Cesta na vrchol nie je dlhá, no o to viac náročná. Pripravte sa na prudké stúpanie, po ktorom prichádza na rad vytúžený cieľ v podobe kríža na samom vrchole hory Vysoká.

Cestička pokračuje smerom nadol a modrou značkou by ste sa dostali na druhú stranu pohoria až k obci Modrá.

O výstupe z tejto strany vám napíšeme nabudúce…

Alebo nám o ňom môžete povedať vy :)

Ďalšie video tipy, tentokrát aj z východného Slovenska čakaj už čoskoro na našom instagrame, taktiež v článku na webe a na našom YouTube.

Haf haf a packu na ďalšie dobrodružstvá na našom krásnom SLOVEnsku s milovanými štvornohými spoločníkmi :)