Psie neplechy časť 1.

Nežiadúce správanie – Obhrýzanie predmetov.

Dospelé psy zvyčajne hryzú predmety preto, aby sa upokojili a zamestnali svoju myseľ. Ak túto aktivitu robia správne a na vhodných objektoch, je to normálne psie správanie, ktoré majitelia môžu podporovať.

Pomáha totiž psíkom posilniť a čistiť chrup, poskytuje mentálnu výzvu a u šteniatok tlmí bolesť a uľahčuje prechod od mliečnych zubov.

Ak však naši milovaní chlpáči testujú svoje zúbky na nevhodných predmetoch, toto správanie sa vie stať nočnou morou ich majiteľov.

(Shotout pre všetkých, ktorí si našli doma rozhrýzené nabíjačky, či topánky premenené na neidentifikovaľné kusy.)

Obzvlášť nepríjemné je to v prípadoch, kedy zdraviu psíka hrozí reálne nebezpečenstvo (kábel zapojený do elektriny, prehltnuté malé kúsky v žalúdku, atď.).

Psíci si teda už v šteňacom veku vytvoria asociáciu, že obhrýzanie predmetov uľaví od nepríjemných pocitov.

Túto asociáciu si ponesú až do dospelosti, kedy sa takto dostávajú do pokojného, submisívneho stavu. A ten je pre psíka dobrý rovnako ako aj pre jeho majiteľa.

pes-hryzie-nabytok
pes-nici-a-hryzie-nabytok-hracky-pre-psa-2

Ako teda prekonať nežiaduce obhrýzanie predmetov?

 1. Najlepšie je korigovať takéto správanie vtedy, keď havkáča prichytíte s objektom v papuľke. Jedine vtedy je psík schopný asociovať opravu správania.

  Veľmi dôležité je ostať v pokoji. Dajte psíkovi korekciu jemným dotykom prstov na krku alebo na zadných nohách. Presmerujete tak psíkovu pozornosť od predmetu preč.

  Nesnažte sa psíkovi vec vziať, ak ju po oprave sám nepustí. Ak tak neurobí, presmerujte jeho pozornosť iným predmetom (žuvacia hračka, dobrotka). Tým psík vec pustí a vezme si dovolenú vec.

 2. Ak psík vec pustí, dajte mu najavo, že predmet je váš. Použite na to svoju energiu a reč tela, aby ste vytvorili spojenie medzi vami a vašim predmetom tak, aby to psík jasne videl.

  Napr. môžete predmet dvihnúť a držať blízko tela a jasne pri tom hovoriť „moje“. Dôležité je vyžarovať pokojnú a asertívnu energiu.

 3. Ak je váš štvornohý kamoš tak trochu notorik a neustále niečo obhrýza, zabezpečte mu bezpečné hračky vhodné na hryzenie. Môžu to byť kosti, prasacie uči, uzly, žuvacie tyčinky z kože, atď. 

  Dbajte, aby tieto hračky boli dostatočne veľké, aby ich pes neprehltol, avšak nie príliš veľké, aby si v nich nezachytil čeľusť alebo papuľu.

Dospelý človek má 32 zubov, dospelý pes o desať viac. Zatiaľ čo človek dokáže stoličkami rozhrýzť kocku ľadu, pes nimi prehrýzne kosť, keďže ma mocnejšiu čeľusť.

Psychologicky môžu psíky pokladať túto aktivitu za ukľudňujúcu a zaujímavú. 

Nemali by ste preto psíka odvykať od primeraného obhrýzania, ale ani ho nenechať pokračovať v rozhrýzaní nevhodných vecí.

Všetci chlpáči z času na čas robia neplechu, ale s našimi radami ste na dobrej ceste riešiť problémy, ktoré sa na vašej spoločnej ceste môžu objaviť


Spracovala : KF

Zdroj:  Cesar Millan - Krátka príručka pre majiteľa šťastného psíka (2013)