Nevhodné správanie – Strach zo silných zvukov

Má tvoj psík strach z niektorých zvukov?

Nie je nezvyčajné, ak psík v prítomnosti silných, neočakávaných zvukov pociťuje strach. Hrom počas búrky, silvestrovský ohňostroj, výstrel z pušky, či deravý výfuk môže havkáča vystrašiť, nakoľko pre zvieratká prichádza zvuk odvšadiaľ a preto sa nikam nedá schovať.

Nie je žiadnou zábavou prizerať sa, ako sa pokojný a šťastný pes premení na kĺbko nervov pri náhlom hluku a nanešťastie je psíka v takomto stave náročné upokojiť.


pessaboji

Je ťažké silný hluk predvídať, ale vášho chlpáča viete na tieto zvuky privyknúť. 

Stiahnite si z internetu zvuk ohňostroja, hromu, výbuchov a prehrávajte ich pri slabej hlasitosti v čase, kedy sa váš psík venuje niečomu príjemnému, ako je jedlo alebo hra. Postupne zvyšujte hlasitosť každý deň až dovtedy, kým sa váš psík bude v prítomnosti zvukov cítiť pohodlne a nerušene.

Ak sa priženie neočakávaná búrka, snažte sa počas nej psovi odpútať pozornosť. Precvičujte s ním cviky poslušnosti ako „sadni“ alebo „ľahni“ a odmeňujte ho dobrotami.
Dajte mu na chrbát nosič – cieľom je, aby sa jeho pozornosť upriamila inam. Môžete tak urobiť aj skrz čuch a príjemné vône ako je levanduľa alebo borovica.

Ak je treba, majte psíka na vôdzke, aj keď ste vo vnútri domu, psovi to zabráni ujsť a udrží sa vo vašej pokojnej prítomnosti.

Pamätajte, že vy ako človek máte jednu výhodu – môžete využiť blesk ako signál pre blížiaci sa hrom a potom si udržať asertívnu energiu pritom, ako budete čakať na hlasný zvuk a zmeniť to na hru so psom. Povedzte mu: „už to ide, už to ide“ a potom, keď zaznie hrom, oslavujte spolu s ním.

Tým sa bude silný zvuk asociovať s vašou náklonnosťou a demonštrovať neprítomnosť strachu u vás s vašou pozitívnou energiou.

pessaboji2

 

Ak napríklad viete, že v daný deň je vo vašej blízkosti plánovaný ohňostroj, zoberte psa na dlhú prechádzku v dostatočnom predstihu a vybite tak psíkovi energiu. Ak zvyčajne venčíte polhodinu, zoberte ho na dve hodiny.

Môžete tiež skúsiť ušné zátky bezpečné pre psov, ktoré zredukujú intenzitu hluku a zabránia reakcii útekom.

Hoci sa hlasné zvuky vyskytujú v prírode, mnoho psov sa ich bojí a reagujú útekom.Ak však energiu psa vyčerpáte pohybom a jeho pozornosť upriamite na niečo iné, prípadne ho na zvuky privykáte, môžete urobiť veľa pre minimalizáciu negatívnych reakcií a letná búrka či ohňostroj sa pre vášho chlpáča stane iba ďalším zvukom.

 

Spracovala : KF

Zdroj:  Cesar Millan - Krátka príručka pre majiteľa šťastného psíka (2013)