Nevhodné správanie – nadmerné vzrušenie

Nevhodné správanie – nadmerné vzrušenie

 

S prehnane vzrušeným psíkom sme sa stretli už všetci. Hyperaktívny chlpáč začne skákať a točiť sa dookola, keď príde jeho pán domov, skáče na hostí a behá po celom dome. Môže sa prejavovať aj tak, že na prechádzke ťahá, dychčí a fučí v snahe dostať sa k miestu, ktoré chce oňuchať. Možno lieta po parku ako dostihový chrt.

Havkáč, ktorý sa prejavuje príliš vzrušene, sa nekontroluje, čo môže byť nebezpečné pre ostatné psy i ľudí. Skákajúci pes sa môže pošmyknúť a zraniť si nohu či chrbát. Pazúrmi môže niekoho poškrabať. Ak je pes veľký, môže prevrhnúť nábytok či zhodiť človeka na zem.

jeje

Tento druh správania je spojený s nadbytočnou energiou a pomýlenou náklonnosťou. Ako majitelia psíkov mnohokrát toto neželané správanie neobmedzujeme, ale naopak, nevedomky ho podporujeme. Je totiž našou prirodzenou tendenciou, že psíkom pripisujeme ľudské vlastnosti. Tvojou prvou myšlienkou, keď ťa psík po príchode domov privíta skákaním po plafón, je určite to, že sa neskutočne teší z tvojej prítomnosti.

 

Prirodzenou reakciou je tvoja obrovská radosť a zvítaním sa uistíš svojho chlpatého parťáka, že ti chýbal rovnako. Čo však v skutočnosti týmto správaním urobíš je to, že poskytneš náklonnosť a pozornosť nevyrovnanému psovi, ktorý si z toho odnesie iba jedno posolstvo: „Páči sa mi, keď sa takto správaš.“

 

Prvý krok pri riešení tohto problému je jednoduchý: ignoruj psa, ak sa správa nežiaduco. Keď sa psík začne točiť okolo svojej osi alebo skákať po príchode domov, praktizuj techniku „žiaden dotyk, žiadne slová, žiadny očný kontakt“.

 

Spočiatku sa ti to môže zdať drsné, ale ak je pes rozrušený, vôbec si ho nevšímaj. Namiesto toho sa venuj bežným veciam a počkaj, kým sa psík neupokojí – zvyčajne sa sám vyčerpá. Následne ho môžeš pozdraviť a prejaviť náklonnosť. Táto metóda funguje, aj keď pes skáče na hostí – na to však treba „vycvičiť“ aj svojich hostí.

 

Milovníci psíkov majú sklon tolerovať prejavy vzrušenia a pohladia psíka - ako jeho majiteľ však môžeš hostí poučiť a poprosiť, aby psa ignorovali, kým je rozrušený. Uisti ich, že havkáč ani ty to nebudete brať osobne a že ti v skutočnosti pomôžu psíka trénovať.

Vo všeobecnosti platí, že psík je tvojím zrkadlom. Ak máš sklon ľahko sa rozrušiť, hlasno rozprávať a pobehovať z miesta na miesto, či rozčuľovať sa nad maličkosťami – psík to bude brať ako signál, že je to spôsob, akým sa svorka správa a bude toto správanie odzrkadľovať.

 

ahojpes

 

V prvom rade by sme mali myslieť na to, že psíkovu nadbytočnú energiu vieme vybiť tým, že ho vezmeme na dlhú, energickú prechádzku. Ak je na nej tvoj psík hyperaktívny, skús ho zamestnať – napr. nosením vaku na chrbte, čím sa rýchlejšie unaví. Váha vaku ho bude súčasne usmerňovať na jeho pozornosť na nosenie. Ďalším spôsobom, ako psa upokojiť môže byť vplyv na jeho najsilnejší orgán – jeho ňucháč. Niektoré vône majú upokojujúci účinok, preto si nechaj poradiť od vášho veterinára, ktoré vône sú pre tvojho chlpáča najvhodnejšie a aké metódy najbezpečnejšie.

 

Napriek tomu, že nadmerné vzrušenie sa môže javiť ako pomerne neškodný problém, z dlhodobého hľadiska je lepšie psa naučiť zvítavať sa pokojnou, submisívnou energiou. Rovnako je zdravšie, ak psíkovi umožníš spotrebovať nadmernú energiu sústredným spôsobom. Skákajúci havkáč síce môže pôsobiť šťastne, ale je to len naše ľudské vnímanie – pokojný a vyrovnaný psík je omnoho šťastnejší. 

 

Spracovala : KF

Zdroj:  Cesar Millan - Krátka príručka pre majiteľa šťastného psíka (2013)