Ako zvládnuť prechádzku?

Prechádzka je najdôležitejšia činnosť, ktorú môžete zdieľať so svojim havkáčom. Psíkovi poskytuje cvičenie a mentálnu stimuláciu. Nezabúdajte, že počas prechádzky ste vodcom svorky vy. 

 

Na čo treba pri prechádzke dbať?

 

  1. Udržujte si asertívnu energiu a pokojný stav.
  2. Používajte krátku vôdzku a dbajte, aby mal psík obojok tesne pod hrdlom. To vám umožní korigovať správanie psíka krátkym trhnutím do strany, čím presmerujete pozornosť psa.
  3. Na prechádzke by mal psík byť po vašom boku alebo tesne za vami. Ak pes kráča pred vami, vodcom svorky je on. Ak tak urobí, opravte ho alebo zastavte, prípadne zmeňte smer dovtedy, kým nebude kráčať za vami. 
  4. Rána sú ideálnym časom na prechádzky - pes sa zobudí plný energie, preto si treba vyčleniť dostatočný čas (30 min až 1h, v závislosti od veku a potrieb psíka), aby sa havkáč vyčerpal. 
  5. Prechádzka nie je o tom, aby pes všetko oňuchal a vyšpinil sa. Udržať kontrolu nad psíkom sa dá jasným smerom vpred aspoň 15 min a potom psíka odmeniť povolením skúmania okolia a vyšpiniť sa. Čas odmeny nemá byť dlhší ako čas vyhradený pre chôdzu. 
  6. Svoje vodcovstvo udržujte aj po príchode domov. Vstúpte prvý, potom pozvite psa, aby vás nasledoval a nechajte ho čakať, kým mu dáte dole vôdzku a odložíte ju. Je to aj ideálny čas na kŕmenie, lebo psík si jedlo “odpracoval”.

prechadzka-so-psom-pes-laska 

Nájsť si potrebný čas na prechádzku je najlepšia metóda, ako psovi poskytnúť dostatočný pohyb a udržať si rovnováhu, no zároveň si udržať vašu pozíciu vodcu svorky. 

Prechádzka 2x denne je tiež super príležitosťou na výcvik a prejavy náklonnosti. Pomáha určiť pravidlá, hranice a limity a vy a váš psík sa dostanete do kontaktu s prírodou, naučíte sa žiť pre okamih a upraviť vlastnú energiu. 

Prechádzka je tak najproduktívnejší a najobohacujúcejši čas vo vašom vzťahu k chlpáčovi a obaja tak len získate. :)

 

Spracovala : KF

Zdroj:  Cesar Millan - Krátka príručka pre majiteľa šťastného psíka (2013)